x
Marka Listesi
Ödeme Seçenekleri

Döviz Kurları
USD:3.8862 EUR:4.72349
Facebook

Kaçkar Poleni


Kaçkar Poleni

Rizenin  ve  Artvinin yüksek kesimlerinde yayla  çiçeklerinden ve Ormansı bitkilerden elde edilen polenlerdir.  Kaçkar poleninde Yayla çiçeklerinin yanında Ormangülü dediğimiz mavi komar, Dağ  gülü dediğğimiz beaz komar , kestane ağacının çiçeğinden elde edilen kestane poleni yanında yayla çiçeklerinden elde edilen bir polen çeşidir.
Polen bir insan için gerekli bütün besin maddelerini noksansız bir şekilde ihtiva etmektedir. . Tabiatta ender rastlanan bir şekilde, bünye için lüzumlu olan proteinler, amino asitler, vitaminler, mineral maddeler, enzimler, antibiyotikler, hormonlar polenle birlikte bulunur.
Polendeki Aminoasitler : aspartik asit,glutanik asit, alanin, arginin, cystin, glisin, Histidin, İzolösin, Lösin, Lisin, Mefiyonin, Fenilalanin, Prolin, Serin threonin, Triptofan, Trisin, Valin. 
Polendeki vitaminler: B (Tiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Vitamin PP), B5 (Asit pentotenik),  B6 (Pridoksin), B7 (Mesoinositol), B8 (Vitamin H,Biyotin), B9 (Asit folik), B12 ( Siano kobalamin), Vitamin C, D, E, provitamin A, (özelleikle B  vitaminleri suda eriyerek vücuttan atıldıklarından her gün alınmaları gerekmektedir.) 

Polendeki mineral maddeler:
 Kalsiyum, klor, demir, magnezyum, manganez,fosfor, potasyum ve silisyum.

Aşağıdaki karşılaştırma polenin harikalığını göstermeye yetecektir;1g  polende mevcut vitamin B5 (Pentotenik asit) miktarı  95 lt. süt, 13 kilo sığır eti ve 25 kg. buğdaydaki aynı vitamine eşdeğerdedir. 1 g polen tozunda bulunan  B1 ve B2 vitaminleri kadar vitamin almak için 40 - 70 adet beyaz ekmek,16 - 20  kg elma yemek gerekir.

Polenler aynı ağırlıktaki dana etinden,  yumurtadan ve peynirden 5 - 7 defa daha fazla amino asit ihtiva etmektedir.(Caillas E,  Les Vertus

KULLANILMASI
Polen zerreleri hayat için lüzumlu ( Vital) maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler üç tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler. Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir. Ilık süte katarak da alınabilir. (her hangi bir  şeye karıştırmadan kendi haliyle de yene bilir.)

Ayrıca bir kahve kaşığı öğütülmüş polen taze bir yumurta sarısı iyice karıştırılıp yarım kaşık bal ilave edilerek karıştırılır ve hemen yüz ve boyna sürülürse cilt için harika bir bakım kremi elde edilmiş olur.

Kaçkar Polenini :   Aç karnına, kahvaltıdan en az 1 saat önce almanızı tavsiye ederiz. Günlük düze bir seferde alınabileceği gibi, Sabah kahvaltısından 1 saat önce , öğle -akşam yemeklerinden 1 saat , gece yatarken yemeklerden 1saat önce de  bölünmüş düzeler halinde  alınabilir. 

MUHAFAZASI
Serin ve  rutubetsiz bir yerde tercihen ambalajı içinde buzdolabında muhafaza ediniz. Cam kavanozdaki polenleri ise kapalı şekilde  buzdolabında saklayınız.

ALERJİ
Arıların topladıkları polenler hiçbir zaman, bitkilerin tozlaşmasıyla ilgili olarak havada serbest halde uçuşan anemofil polenlerin solunum yoluyla yaptıkları alerjiyi yapmazlar. Kötü beslenme durumlarında polen kürlerinin faydası görülür. Bilinen tehlikeli etkisi yoktur.

Kısaca Polen insan hayatı için gerekli nitelikteki vitamin, protein ve amino asitleri bünyesinde yoğunlaştıran çok zengin ve harika bir besin maddesidir. Bağırsakların  polisidir

BİLİM ADAMLARINA GÖRE POLEN VE POLENİN FAYDALARI  :

Fransız Pr.Dr. Robert Toucguet 5 ayrı dilde 26 kitap yazmış bir bilim adamıdır. "100 yıl dinç yaşamak"(Pour vivre cink fois vingt ans) isimli kitabında polenin faydalarını şu şekilde anlatıyor;

"Polen harika besinlerin en üstünüdür. Kimyasal analizler polende, vitaminler, proteinler, yağ, şeker, mineral, hormon, büyütücü faktör, pigment vs. bulunduğunu gösteriyor. Bu canlı ve dengeli besin beyni ve vücudu yorgun uyuşuk insanlara bir kaç günde canlılık ve yaşama neşesi veriyor. Büyüme faktörleriyle cılız ve yorgun çocukların hızlı gelişmesini sağlıyor. Kansızlarda, bir ay süre ile her gün bir kahve kaşığı polen yedikten sonra yapılan laboratuar denemeleri, kandaki kırmızı küreciklerin, milimetre küpte, beş yüz bin arttığını gösteriyor.
 

Hafif laksatif, yani barsak çalıştırıcısıdır. İç zehirlenmeleri önleyicidir. Sabah, öğle ve akşam bol vitamin almak için polen yiyiniz. Ilık süt, çay, kahve yada suya karıştırılır veya doğrudan yenilir. Günlük normal miktar bir çay kaşığıdır. Aşırı yorgunluk, zayıflık, hastalık, kansızlık, yavaş gelişme gibi durumlarda dozu artırınız. Hiç bir yan etkisi tespit edilmemiştir. Son araştırmalar erken ihtiyarlamadan koruduğunu gösteriyor. Siz, 60 yaşından sonra 40 yıl daha dinç yaşamak istiyorsanız poleni hemen her gün yiyiniz."

 Sağlık ve beslenme konularında 30 dan fazla kitap yazmış olan Fransız Dr.Raymond Dextreit, "Le miel et pollen" (Bal ve polen ) isimli kitabında polenin faydalarını şöyle açıklıyor:

"Değişik laboratuarlarda, özellikle Rusya vitaminler enstitüsünde birçok kez yapılan analizlere göre polen, vitan ve ferment gibi canlı cevherlerden yana çok zengindir. Prof.Joiriche, Dr.Chauvin ve Alain Caillas'ın yaptıkları polen analizleri göz önüne alınırsa, en başta sinir dengesi kurmaya yaradığı anlaşılır. Beyin yorgunluğu ve düşünsel bunalım sonucu ortaya çıkan, zayıf sinirli, gücü tükenmiş ve uyuşuk insanlar, her gün yedikleri 2 kaşık polen'le gerçek bir sağlık verici, sakinleştirici ilaç bulabiliyorlar.

Şişmanlık ve zayıflık, ishal ve peklik gibi karşıt durumlarda dengeye getirici, sağlık kazandırıcı bir etki yapar. Salgı bezlerini ve hormanla sistemi uyarır. Polit, ince bağırsak ilthabı ve bağırsak kokuşmasında faydalıdır. Özellikle kolibasillere mikroplara öldürücü ve üremeyi durdurucu etkisi denenmiştir.
Etiket : polen , polenin faydalari , polenin zararlari , polen nedir , polen nelere iyi gelir , polen nerelerde kullanılır , anzer poleni , anzer polen , polen nedir , kaçkar poleni , kaçkar polen , organik polen , pollen , arı sütü bal polen karışımı , hakiki polen 
Stoktakileri göster
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.