x
Marka Listesi
Ödeme Seçenekleri

Döviz Kurları
USD:3.8862 EUR:4.72349
Facebook

Propolis Nedir ?


Propolis en genel tanımı ile aslında doğadaki en güçlü koruyucu, kapatıcı, temizleyici ve en güçlü antibiyotik maddedir. Direk olarak mutlaka 2 yaşından büyük herkesin alması gerekmektedir. Sadece hasta olduğumuzda değil hastalanmadan önce de bu mucizevi ürünü besin öğelerimizden biri yapmalıyız.

Propolis kullanmak bizi daha dinç, daha genç, daha enerjik, daha güçlü yapar. Birçok başarılı kişinin hayatındaki en önemli sırrı propolistir. Bunların içinde devlet başkanları, ünlüler, bilim adamları ve akademisyenler mevcuttur.

İşçi arıların kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplayarak kendilerini soğuk ve hastalıklardan korumak amacı ile kovanı kapladıkları reçinemsi maddeye denir. Arılar propolisi kovanın iç duvarını düzgün hale getirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve kovanda ölen canlıları mumyalamak amacı ile de kullanır. Propolisin bakterileri yok etme özelliği sayesinde kovanda hayat sağlıklı bir şekilde devam eder.

Günümüzde özellikle uzak doğu ülkelerinde propolis kullanımı yaygındır ki bir çok uzmana göre Uzakdoğulu kişilerin bağışıklık sisteminin sağlam oluşunun, yaşam sürelerinin Avrupadaki yaş ortalamasının üzerinde olmasının en büyük nedeni düzenli olarak propolis kullanımına bağlıdır. Dünyadaki en güçlü koruyucu olan propolisi kendi vücudumuzu korumak, sağlıklı bir geleceğe sahip olmak ve yaşam standartlarımızı artırmak amacı gıda takviyesi olarak tüketmeliyiz.

Propolis toplanan bitkinin rengi ve bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre propolisin sarıdan siyaha kadar farklı renkte oluşması mümkündür.15derecede sert ve kırılgan 30 derecede yumuşak ve bükülebilir bir hal alır.

İçeriğinde; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır.

Antibakteriyel özelliği sayesinde propolis asırlardır çeşitli hastalıkların iyileşmesinde de kullanılmıştır. Saflaştırarak toz haline getirilip yada kapsül şeklinde kullanımı yaygındır.

Propolis Faydaları


Propolis doğadaki en güçlü koruyucu, kapatıcı, temizleyici maddedir. Öyle ki diş eti rahatsızlıkları, göz ilhitapları, vücut da oluşan ödemler, cilt lekeleri ve akne problemleri, kanser hücresi ve ameliyat sonrası vücutta biriken kalıntıların temizlenmesi, kanın temizlenmesi gibi bir çok konuda tek başına kullanımda dahi çok önemli bir etken olmuştur. Antibiyotik kullanımı yerine propolis ile tedavi gören hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yaraların iyileştirilmesinde ve bakterilerin vücuttan atılmasında, sterilize işlemlerinde propolisi görebilirsiniz. Daha dinç olmak, daha az hasta olmak, kendimizi önceden koruma altına almak istiyorsak mutlaka ve mutlaka propolisten faydalanmalıyız.

Elbette ki bir çok üründe olduğu gibi bu üründe de saf olanı bulmak hiç de kolay değil. Arımucizesi olarak sizlere bu ürünün doğalını bulabilmeniz için buraya bakmanızı öneriyoruz.

Mikrop kırıcı, iltihap giderici, antioksidan, immün sistemini uyarıcı ve antikanserojenik etkilere sahiptir. Bioflavonoidler bakımından zengindir 
Bağışıklık sistemini destekler Propolisin düzenli olarak kullanımının sindirim ve dolaşım sisteminde ve de tüm vücuttaki patojenlere karşı etkin bir koruma sağladığı tespit edilmiştir 

 • Antioksidatif etki açısından propolis diğer arı ürünleri arasında en yüksek etkiye sahiptir
 • Geniş spektrumlu antibiyotik olarak nitelendirilen propolis, zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri ise olumsuz olarak etkilememektedir Ayrıca virüslerin enzim salgılamasını ve çoğalmasını önleyici etkiye sahiptir
 • Akne ve uçuk için haricen kullanılır
 • Bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için etkilidir
 • Ağız ve boğaz mukozası sorunları için hem oral olarak hem de gargara biçiminde kullanılır
 • Dişeti hastalıklarına karşı korucuyucu özelliktedir 2005 yılında Oral Health & Preventive Dentistry dergisinde yayınlanan araştırmaya göre propolis diş eti iltihabı veya
 • Periodontal hastalığının tedavisine yardımcı olabilir
 • Propolis ile ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin ülserler, iltihaplı hastalıklar ve yanıklar için olumlu etkileri olduğu sonucunu ortaya koymuştur
 • National Institutes of Health?a göre propolis Aft ve diğer diş yaraları ve peptik ülser için etkili bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılabilir
 • Japon Kanser Araştırma kurulu tarafından 1991 düzenlenen toplantıda propolisin anti-kanser
  etkisiyle ilgili tebliğ sunulmuştur
 • Amerika?da yapılan bir araştırmada propolisteki caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özellikte olduğu görülmüştür
 • Klinik çalışmalarlar, 30 gün boyunca günde 3 defa alınan 300 mg propolisin hipertansiyon, damar sertliği ve koroner kalp hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğunu göstermektedir
 • Mikroptan arındırıcı, bakteri üremesini durdurucu, iltihap giderici, mantarlara karşı etkili ve kas gevşetici etkileri vardır 
  2000 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, propolis kremi genital herpes yaralarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır
 • Bakterilere karşı etkisi galangin, pinosembrin, kafeik asit ve ferulik asit içeriğinden, virüslere karşı etkisi kafeik asit, kersetin ve luteolinden, mantarlara karşı etkisi de pinobanksin, pinosembrin, kafeik asit, benzil ester, sakuretin ve pterostilbene ?den kaynaklanmaktadır
 • Prostaglandinleri üreten enzimleri bloke edici özelliğiyle anti iltihapsal etkinliğe sahiptir

Propolis Kullanımı

Propolisi çok çeşitli alanlarda kullanabiliriz. Şampuanımıza katıp kepekten kurtulurken, bir yandan da diş macununa ekleyip çürüklerden kurtulabiliriz yada su ile karıştırıp ağızdsa çalkalayarak apse ve diş eti sorunlarından kurtulabiliriz.

Bal ile karışımında ise günlük ihtiyacımız olan enerjiyi alıp aynı zamanda kanımızdaki bakteri ve mikropları temizleyebiliriz. Evinizde bulunduracağınız propolis bir ecza deposundan daha etkili bir tedavi sunacaktır sizlere.

Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak propolis alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır. Özellikle Japonya?da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan propolisin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır.

Sizde bu mucizevi ürüne sahip olmak istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

TİCARİ OLARAK KULLANIMI

Ham propolis arıcılar tarafından toplandıktan sonra, kullanılabilir ekstraktlar haline getirilir.
Propolis piyasada şu formlarda sunularak, satılmaktadır:
1 . Sıvı/ekstrakt/tinktur: en yüksek tedavi edici formdur. Kansere karşı koruyucu olarak bile. Su içerisine birkaç damla damlatılarak kullanılabilir.
2 . Tablet: Propolis tek başına ya da polen ve arı sütü karıştırılarak hazırlanan tabletler besleyici olarak kullanılabilir.
3 . Sağlık, kozmetik ve besin ürünlerine ek olarak:
4 . Şekerler-sakızlar:Propolis bu ürünlerde tadlandırıcı veya ağız enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.
5 .  Boğaz pastil ve damlaları: hızlı ve etkili çözüm sağlar.
6 . Burun spreyi, burun damlası ve boğaz spreyi
7 . Diş macunu: enfeksiyonlara, diş apselerine, çürüklere, ağız kokusuna, diş beyazlatılmasına yardımcı olur.
8 . Cilt ve kozmetik kremleri, balsamları: cilt sağlığı ve koruması için kullanılır. Ayrıca bu ürünler kesik, abse, yara ve yanıklara uygulanır.
9 . Şampuan: koruma ve kepeğe karşı.

10 . Sabun: güçlü koruma

Arı Sütü Bal Polen Ginseng PROPOLİS


ARI MUCİZESİ PROPOLİSLİ SÜPER DOZ, arı sütü-bal-polen-ginsengli süper doza önceki hali muhafaza edilip PROPOLİS takviye edilerek hazırlanmıştır. Dolayısıyla GİNSENGLİ SÜPER dozun tüm faydalarının yanına bir de propolisin faydaları eklenmiş olup extra yararlar kazandırılmıştır.

PROPOLİS mucizevi bir arı ürünü olarak bütün Dünya? da antibiyotik ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bu muazzam arı ürünü insan vücudunda bakteri ve mikropları yok ederek oluşmalarını ve üremelerini de engeller. Bal arıları Propolisi ağaçlardan ve bitki gövdelerinden topladıkları reçineleri kendi salgıladıkları gizemli maddeler ile karıştırarak hazırlarlar. Arılar Propolis ile kovanı sıvarlar özellikle kovan ağzına ve kovan geçidine sürerek kovan içinde bakteri ve mikropların oluşumunu engellemiş olurlar. 40 milyon yıldır arının antibiyotik olarak kullandığı düşünülen propolis için bilim adamları ilk antibiyotik demektedirler.

ARI SÜTÜ BAL POLEN GİNSENG PROPOLİS (PROPOLİSLİ SÜPER DOZ)

AMBALAJ: Net 230 Gr. ( Korunaklı kutu, Koyu Cam kavanoz)
İÇİNDEKİLER: Bal, Polen, Saf Arı Sütü (12000 Mg), Ginseng, Propolis
MUHAFAZA: Oda sıcaklığında kapalı olarak güneş görmeyecek şekilde saklayınız.
KULLANIM: Sabah ve akşam yemeklerden önce birer ölçek kullanılması tavsiye edilir. Ambalaj içerisinde kendi ölçeği (plastik kaşık) vardır.

ARI MUCİZESİ PROPOLİSLİ SÜPER DOZ

Arı sütü-bal-polen-ginsengli süper doza önceki hali muhafaza edilip PROPOLİS takviye edilerek hazırlanmıştır. Dolayısıyla GİNSENGLİ SÜPER dozun tüm faydalarının yanına bir de PROPOLİSİN faydaları eklenmiş olup extra yararlar kazandırılmıştır.

PROPOLİS mucizevi bir arı ürünü olarak bütün Dünya? da antibiyotik ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bu muazzam arı ürünü insan vücudunda bakteri ve mikropları yok ederek oluşmalarını ve üremelerini de engeller. Bal arıları Propolisi ağaçlardan ve bitki gövdelerinden topladıkları reçineleri kendi salgıladıkları gizemli maddeler ile karıştırarak hazırlarlar. Arılar Propolis ile kovanı sıvarlar özellikle kovan ağzına ve kovan geçidine sürerek kovan içinde bakteri ve mikropların oluşumunu engellemiş olurlar. 40 milyon yıldır arının antibiyotik olarak kullandığı düşünülen propolis için bilim adamları ilk antibiyotik demektedirler.

Propolis çok etkili bir antibiyotik olarak gelişmiş ülkelerde çok popülerdir. Doğal olması sayesinde diğer kimyasal antibiyotiklerden daha fazla tercih edilmektedir. Yan etkisi olmadığı gibi antibiyotik özelliğinden başka özellikleriyle de insan vücuduna yüzlerce fayda sağlamaktadır. Ülkemiz de de Propolis tabletleri, şurupları ve farklı formlarda eczanelerde yüksek fiyatlarda satılmaya başlanmıştır.
40 milyon yıldır hiç eskimeyen ve yeryüzünde türeyen bütün virüslere direnç gösteren Propolis mucizesini ARI MUCİZESİ olarak sizlere süper doz ile beraber sunmuş bulunuyoruz. PROPOLİSLİ SÜPER doz özellikle ağır hastaların kullanımı için hazırlandı. İçeriğine hiçbir kimyasal madde içermez %100 doğaldır.

İÇİNDEKİLER

PROPOLİS: 


Propolis, sağlık için vücut yoluyla alınması gereken 22 besini bünyesinde taşıması açısından içinde bulunduğumuz yüzyıl da keşfedilen mükemmel doğal ilaç olarak kabul edilmiş ve önem kazanmıştır. Propolis çok eski çağlarda ilk kez Yunanlılar tarafından keşfedilerek doğal bir antibiyotik olarak kullanılmıştır. Yaşadığımız yüzyılda bu değerli ürünün antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri yanında antiinflamatuar, antiülser, lokal anestezik, antitümör, bağışıklık uyarıcı gibi biyolojik aktivite özelliği göstermesi; tıp, apiterapi, beslenme ve biyokozmetik alanında kullanımını yaygınlaştırmıştır.
PROPOLİS hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın

GİNSENG: Uzakdoğunun harika hayat iksiri adıyla anılan ve 6 senede gelişen, yalnız Güney Kore Devleti tekelinde üretilen ve bütün dünyaya ihraç edilen üstün hücre yapıcı bir bitki özüdür. Araliaceae familyasındandır, yabani olarak yüksek dağların eteklerinde yetişir ve koyu kırmızı meyve salkımları veren bitkinin insan figürüne benzetilen kökleri; esas şifa olan kısımlarıdır. Kırmızı Ginseng yaklaşık 2000 yıldan bu yana Çin, Kore ve Japonya'da kullanılmakta ve olağanüstü etkileri sayesinde Uzakdoğu'nun en çok fayda veren bitkisi olmuş ve son yıllarda kullanım alanı bütün dünyaya yayılmıştır. Bütün dünya tarafından kullanılan ginseng halsizlik yorgunluk zayıflık iştahsızlık gibi şikayetlere çok iyi gelmektedir. Anti-aging özelliği olan ginseng hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Cinsel performansa yardımcı olan ginseng sperm sayısını artırdığı için kısırlık tedavisinde sık kullanılmaktadır. Yüksek oranda enerji verdiği için sporcuların ve ağır işlerde çalışanların temel ihtiyacıdır.

BAL: Dünya'nın bozulmayan tek gıda maddesi olan bal binlerce yıldır arılar tarafından binlerce çiçeğin özü kullanılarak çok özel bir şekilde üretiliyor. Vitamin, mineral ve enzim bakımından çok zengin olan bal insan sağlığı açısından çok yararlı bir besindir. Harika bir tadı ve aroması olan bal en doğal tatlandırıcılardandır. Bal yüksek oranda besleyici bir maddedir. Kana hemen karışarak enerjiye dönüşür. Düzenli kullanıldığı zaman kuvvet ve enerji verir. Hastalıklara karşı kalkan gibi vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mideye karaciğere akciğere çok faydalıdır. Bilimsel olarak ispatlanmış yüzlerce faydası olan bal diğer arı ürünleri ve şifalı bitkiler ile çok uyumlu olup. Bal ile hazırlanan ürünler daha etkili olduğu gözlenmiştir.
BAL hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın

ARI SÜTÜ: Son 30 yıldır bilim adamlarını hayretler içerisinde bırakan çok özel bir besin olan arı sütü arının insan sağlığına çok büyük bir hediyesidir. Arıların farklı beslendiğini fark eden bilim adamları yaptıkları gözlemler ile sadece arı sütüyle beslenen kraliçe arının diğer normal arılardan daha iri olduğunu, diğer arılardan 50-60 kat daha uzun yaşadığını, diğer arıların hepsi kısırken sadece arı sütüyle beslenen kraliçe arının günde kendi ağılığının katlarınca yumurta yumurtladığını gözlemlemişler. Kraliçe arının diğer arılardan tek farkının ise beslenmesi olduğunu yani arı sütü olduğunu anlayan araştırmacılar arı sütü hakkında binlerce deneyler yapmışlardır. Yapılan her yeni bir araştırma arı sütünün tam bir mucize olduğunu ve yüzlerce hastalığa şifa olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek bir besin değeri, hücre yenileyici özelliği, antiseptik özelliğiyle insan vücudunda tepeden tırnağa bütün hücreleri yeniliyor tamir ediyor onarıyor. Özellikle ağır hastalıklarda iyileşme hızını artırıyor. Sperm sayısını artırarak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Diyabet, kolesterol, tansiyon, damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlığı hastalıklarında yardımcı madde olarak çok etkin faydalar sağlıyor. 
ARI SÜTÜ hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın


POLEN: Polen arıların temel besin maddesidir. Bin bir çiçeği dolaşarak elde ettikleri polen tam bir enerji deposudur. Arılar bal yapmak için çiçekleri dolaşırken aynı zamanda arka bacaklarındaki polen keseciklerinde polen biriktirirler. Bu kesecikler ile kovana taşıdıkları polen ile kendileri beslenirler.

Arı ekmeği de denilen arı poleni yüksek miktarda vitamin içerir ve çok besleyicidir. Yapılan araştırmalar insan vücudunun beslenmesinde çok etkili olduğunu göstermiştir. Başka besinlerden kilolarca yenilerek elde edilecek besin değerleri polende bir tatlı kaşığıyla alınabiliyor.

Bu özelliği ve tatlı tadı ve güzel aroması ile çocukların da gözdesidir. Gelişmiş dünya ülkelerinde alerjik durumu olmayan çocukların gelişimi uzmanlar tarafından arı poleni ile desteklenmektedir.
POLEN hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın


ARI ÜRÜNLERİNİN GENEL OLARAK FAYDALARI;


- Yüksek besin değeriyle ihtiyaç duyulan besini sağlar.
- Metabolizmayı düzene sokar.
- Vücut direncini artırır bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Enerji verir, halsizlik yorgunluk durumunda etkilidir.
- Uyku sorunu olanlarda düzenli uykunun sağlanmasına yardımcı olur
- Sperm sayısını artırarak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır.
- Sinir sistemini korur
- Kalp-Damar ı destekler.
- Kolesterole faydalıdır
- Strese karşı iyi gelir
- Tıbbi tedaviyi destekler takviye eder iyileşme hızını artırır.
- Reflü ülser ve gastrite iyi gelir
- Karaciğer yağlanmasına iyi gelir ve karaciğeri korur
- Aşırı ilaç kullanımına bağlı yan etkileri azaltır.


Apiterapi ve Arı Sütü


Arı sütü genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirir. Bu yönüyle akla gelebilecek bütün sağlık problemlerinde önemli düzeyde motivasyon sağlar. Arı sütü kalp rahatsızlıklarından kansere kadar bir çok hastalıkta vücudu güçlendirmek, bağışıklık sistemini uyarmak amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle yoğun antibiyotik kullanan radyoterapi ve kemoterapi olan hastalarda muhtemel karaciğer ve böbrek zararlarını önlemekte, fonksiyonlarını korumaktadır.
Devamı...


Apiterapi ve Polen


Polenin insanlar tarafından ilk kullanımı Eski Çin, Pers, Mısır ve Yunanistan''''da olmuştur. Hurmanın poleninde gonatotropik hormonların bulunması, Bedevilerin kısırlık tedavisinde bu bitkinin polenini kullanmalarını doğrulamaktadır. Polenin, doğal bir besin kaynağı olması nedeniyle Avrupa''''da insan beslenmesinde kullanımı hızla artmaktadır. Avrupa ülkelerinde son 30 yılda yapılan bilimsel çalışmalar ve klinik test sonuçları, polenin prostat, alerjik hastalıklar ve kanser türlerine etkisi üzerinde yoğunlaşmıştır(
Devamı...


Apiterapi ve Propolis


Propolisin tıbbi alanda kullanımı çok eski çağlara uzanır. Propolisin vazelinle karıştırılarak, hazırlanan merhemlerin Boer savaşları arasında kullanıldığı, yaraları iyileştirdiği belirtilmektedir. Propolis Mısır Uygarlığında ölülerin mumyalanmasında kullanılırdı. Hipokrat propolisin deri ülserlerinin ve sindirim sisteminin tedavisinde kullanıldığını söylemiştir. Anadolu''''da da geleneksel olarak insanlarda ve çiftlik hayvanlarında ayak ve deri problemlerinde, yaraların iyileştirilmesinde, çıbanlarda kullanıldığı bildirilmektedir. Yapılan klinik araştırmalar sonucu çeşitli antibiyotiklerle birlikte propolis kullanıldığında sinerjik etki gösterdiği antibiyotik etkinin 10-100 kat arttığı ileri sürülmüştür. Propolisin oldukça güçlü bir anestezik özelliği vardır ki kokayinden 10 kat daha güçlü olduğu kabul edilir. Bu nedenle Rusya''''da uzun zamandır diş hekimliğinde anastezik olarak önerildiği ve kullanıldığı bilinmektedir.
Devamı...

Apiterapi ve Arı Zehiri


Arı zehirinin ilaç olarak kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 2000 yıllarına ait bir papirüste arı zehrinin tedavi maksatlı kullanımının delillerine rastlanmıştır. Dr.Foster tarafından Almanya''''da geliştirilen ve 1935 yılında piyasaya sürülen arı zehri etken maddeli ürün olan Forapin günümüzde de hala kullanılmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak 1983 yılında Amerika''''da Arı Ürünleriyle Tedavi Derneği kurulmuştur ve günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir. Bugün için arı zehiri tedavisi Çin, Japonya, Güney Kore, Rusya, Bulgaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Fransa''''da kullanılmaktadır. Günümüzde 9 Avrupa ülkesinde arı zehiri içeren 22 farklı ürün kullanılmaktadır.

Apiterapi ve Arı Zehiri

Arı zehirinin birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün artmaktadır. Farmokolojik olarak arı zehiri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici etkilere sahiptir.
Arı zehiri ile herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka arı zehiri alerji testi yaptırılmalıdır. Arı zehiri tedavisi, tüberküloz, bel soğukluğu, endokardit rahatsızlıklarında ve hamilelikte kullanılmamalıdır.
İnsanların tedavisinde arı zehirinin toplanarak kullanımı yerine, ergin işçi arıların doğrudan hastayı iğnelemesi yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde; arılar kovan önünden, kuluçkalık veya ballık bölümünden açılan küçük bir delikten kavanozla toplanabilirler. Toplanan 10-100 adet işçi arı, yaklaşık iki hafta şeker şurubuyla beslenir ve hasta üzerinde günlük sokma işleminde kullanılır.
Arı zehirinin eczacı veya fizik tedavi uzmanı gözetiminde, arı iğnesi hazırlanarak, enfeksiyonlu bölgeye enjekte edilebileceği gibi kremlerin, merhemlerin yapısında kullanılması da mümkündür.
Tedavi süresince kesinlikle alkol alınmaması gerekmektedir. Bunun yanında süt, beyaz ekmek, dondurma, pirinç, şeker vb. beyaz yiyecekler tüketilmemelidir. Bunlara ek olarak 1000-5000 mg. C Vit., 100-300 mg., B Vit. kompleksi ve 400 IU. E Vit. alınması tavsiye edilir. Arı zehiri tedavisine en az 6 ay devam edilmesi önerilmektedir.
Arı zehirinin ilaç olarak kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 2000 yıllarına ait bir papirüste arı zehrinin tedavi maksatlı kullanımının delillerine rastlanmıştır.

Dr.Foster tarafından Almanya''''da geliştirilen ve 1935 yılında piyasaya sürülen arı zehri etken maddeli ürün olan Forapin günümüzde de hala kullanılmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak 1983 yılında Amerika''''da Arı Ürünleriyle Tedavi Derneği kurulmuştur ve günümüzde de çalışmalarına devam etmektedir.
Bugün için arı zehiri tedavisi Çin, Japonya, Güney Kore, Rusya, Bulgaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Fransa''''da kullanılmaktadır. Günümüzde 9 Avrupa ülkesinde arı zehiri içeren 22 farklı ürün kullanılmaktadır.


Dünyada bir çok araştırmacı arı zehiri ile, özellikle köpek, kedi, at gibi hayvanlar üzerinde deneyler yapmışlar ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Özellikle arthritis(eklem iltihabı) ve romatizma, M.S., kronik ağrılar, depresyon, tümörler, böbrek problemleri, kas spazmları, göz hastalıkları, meme hastalıkları, bademcik, vajinitis, ürtiker ve prostat rahatsızlıklarında başarıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Multiple sklerosis hastalığı bugün dünyada tıp otoritelerince tedavi edilemez hastalıklar arasında gösterilmektedir.

Arı zehiri ile 1500 MS hastası üzerinde yapılan ve 6 ay süren bir çalışmada tedaviye alınan 4 değişik grupta % 30-86 arasında bir başarı elde edilmiştir. Bu sonuç MS için gelecekte umut vericidir.


Arı zehirinin etkili olduğu kabul edilen MS, arthritis (eklem iltihabı) ve romatizma rahatsızlıklarından başka epilepsi( sara ), migren, Sinüzit, bazı kanser türleri, damar tıkanıklıkları, astım ve AİDS''''te kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.


Çağın vebası olarak nitelendirilen AİDS üzerinde yapılan çalışmada arı zehirinin HİV virüsünün bağışıklık sistemini çöktürücü etkisini kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek önce yavaşlattığı sonra da gelişimini durdurduğu ortaya konulmuştur (Tolon,B. 2002). Kanser vakalarında ise arı zehirinin merhem, tablet veya iğne yoluyla vücuda uygulanmasıyla umut verici gelişmeler kaydedildiği belirtilmektedir.


Arı zehrinin etkin mekanizmalarından biride yapısındaki pek çok aktif aminoasit, mikro elementler ve protein yapıdaki melittin sayesinde bağışıklık sisteminin düzenlemesi ve beyin sinir iletimini uyarması, böylece sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlamasıdır.
Sonuç olarak antibiyotiklerin etkisini yitirdiği günümüzde arı ürünleri, insanları çeşitli hastalıklara karşı koruyan en iyi doğal savunma yöntemi olarak kabul edilebilir.
Arı ürünlerinin tek kullanımının yanında tümünün belirli oranlarda karıştırılarak kullanımının daha yararlı olduğu ve her hangi bir sağlık probleminin çözülmesinde bir ilaç olarak tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabileceği bildirilmektedir. Bu yönüyle arı ürünleri tıbbın alternatifi değil destekçisi olarak görülmelidir.

Etiket : propolis , propolis nedir , propolis fiyati , propolis ne kadar , propolis damla , propolis damlasi , saf propolis , katı propolis , propolis faydaları , propolisin faydalari nelerdir  ,  propolis damla fiyati , anzer propolis , damla propolis , propolisin zararlari , bebek propolis , bebekler propolis kullanabilirmi  ,  kanser propolis  , organik propolis , organik propolis faydalari .Stoktakileri göster
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.