Ürün Videosu

Kaçkar Bali 1 kğ

Ürün Kodu :
Barkod Kodu : 0
Yorumlar(2)
250,00 TL
230,00 TL
%8
 • Ürün Özellikleri

  KARLİ KOVAN KAÇKAR BALİ

  Karli dağlarin Altin balı

  KAÇKARLAR  Ülkemizin Doğru Kardeniz bölgesinde bulunmaktadır.

  Kaçkar  dağları RİZE ilinden başlayıp ARTVİN ilinde son bulurlar.. Yörenin yüksek kesimlerde farklı yüksekliklerde sıralanmış beş adet dağ olduğundan bu dağlara beş kardeş dağaları adını vermişlerdir..

   Kaçkar sira dağları  (3500-3937 mt.) yükseklikte çeşitli rakımlardadır. KAÇKAR DAĞLARI ve etekleri dünyada yetişen çiçek çeşidinin üçte ikisini bünyesinde bulundurur. Ve bu çiçeklerin içinde bazı çiçekler vardırki dünyada eşi benzeri bulunmayan endemik toksanlara sahiptirler. Bilimsel araştırmalar,

   Rize Kaçkar Dağları olarak bilinen ve tanınan bu dağların en yüksek tepesi ise Kaçkar Kavrun (3932 m.) dağıdır.

   KAÇKAR DAĞLARI ve eteklerinde yetişen çiçek çeşitinin 10.000 (bin) adet olduğunu, bölgenin havasını ve doğasını kirletecek fabrikaların bulunmaması sebebi ile çiçek çeşidinin ayni doğallıkta kaldığını söylemektedir.

  Dedelerimizden duyduğumuz anlatımlara göre Kaçkar dağları eteklerinde yaylacılık yapan bir köy sakini 300-350 sene önce Kaçkar dağlarında sürülerini otlatırken, yüksek kayaların arasında bir vızıltı sesi duyar. Sesin yanına yaklaştığında Ariları görür. Ve günlerden birgün arıların yanına bal almaya gitmek ister  ve balın bir kısmını petek halinde yuvasından  alır. Aldığı bu balı bütün bir yıl boyunca Ailesiyle birlikte bereberce tüketirler. O yıl  Aile fertlerinin hiç biri tükettikleri baldan olsa gerek hastalanmazlar..

   İleriki yillarda  O yöre insanları İhlamur ağacı kütüğünün içini oyarak  şimdilerde karakovan dediğimiz kütükler içerisine arılarını koyarak kovanlarını yüksek kesimlerdeki kayalıklara ve Ağaçlara koymuşlardır. Ve o gunden bu güne yöre insanı bu kovanlardan çok değerlı şifa kaynağı olan Kaçkar balı 'nı üretip tüketmişlerdir.. ve bu üretip tüketme geleneği günümüzdede devam etmektedir..

  Yöreye  araştırmaya gelen  tip insanları yörede yaptıkları araştırmalar neticesinde bölgede yaşayan inasnların sağlık durumlarının sonderece iyi olduğunu kalp, tansıyon  ve bg.. baz hastalıkların yok derece az olduğunu görmüşlerdir. İnsanların  bu şekilde sihhatlı olmasının bir sebebinide yörede çokça tüketilen bal olduğunun kanısına varmışlardır.. işte bu dğerli balın adı yöre insanının ifadesiyle dertlere deva insanlara şifa meşhur KAÇKAR BALI dir ?

  Yöre insanımız Kaçkar bal 'ın  şifalı  özelliğini bildiği için aşağıdaki  hastalıklarda  ilaç niyetine kullanırlardı ?

   Kuru öksürük olduğunda  bal ile şerbet yapılırdı?

  Kabızlık olduığunda bal ile sicak şerbet yapılırdı..

  • İshal olunduğunda bal ile soğuk şerbet yapılırdı.
  • Bal ile limonu kaıştırarak nezle girbin tedevisinde kullanılırdı..
  • Eskiden bal  çok olduğundan büyük kazanların içindeki balın içerisine bozulması kolay olan bazı gidaları saklarlardı..
  • Mide ağrılarına bal şerbeti yapılır, yada sabahleyin aç karnına bir kaşık bal yenilirdi.
  • Bazı ağrıların giderilmesnde şerbet yapılarak yada olduğu gibi sabahleyin ve gece yatarken aç olacak şekilde tüketilirse  ağrıların giderilmesinde kullanılırdı..
  • Çocuklara iştah açıcı olarak kullanılırdı..
  • Balgam söktürmede ve oksürük gidermede kullanılırdı..
  • Yüksek kesimlerde yaban hayatı olduğundan yaban hayvanı ısırıklarına, köpek ısırıklarına bal sürülürdü.
  • Bazı yaraları tedavi etmek için yaraların üzerine bal sürülürdü..
  • Cildtte oluşan kırışık, deformelerin giderilmesi için  bal sürülürdü?.
  • Dökülen saçlara bal banyosu yaptırılırdı..
  • Karaciğer hastalıklarının giderilmesinde  sabableyin ve gece yatarken şebet yapılarak tüketilrdi.
  • Yataklarını islatan çocuklara bal şerbeti yapılırdi.
  • Eşlerde oluşan cinsel sorunlar için genelde bal tüketilirdi?.

  V.b gbi..

  Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda tamamen doğal balların insanların bünyesini koruyucu özelliğe sahip olduğunu birçok hastalıkılara karşı koruduğunu ve tedavi etme özelliğe sahip olduğunu söylemektedirler..

  KAÇKAR DAĞLARININ  Eteklerinde üretmiş olduğumuz KAÇKAR  BAL 'INI günümüzde insanlar hem  beslenmek ve hemde tedavi amaçlı olarak biğrçok hastalıklardan korunmak için kullanmaktadırlar ? ARININ BİR DAMLA BAL YAPABİLMESİ İÇİN ORTALAMA 60 BİN ÇİÇEĞE KONMASI GEREKİYOR GERÇEK BALIN MUCİZESİDE BU OLSA GEREK KARLİ KOVAN KAÇKAR BALI

   SAYGİLARIMIZLA 

  Etiketler : kaçkarlar , kaçkar dağlari , kaçkar dağ , kaçkar yaylasi , kaçkar bali , kaçkar bal , kackar bal , kackar bali ,

 • Teslimat & İade Koşulları
 • Ödeme Seçenekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.