x
Ürün Videosu

Kaçkar Bali 1 KG

Ürün Kodu :
Barkod Kodu : 0
Yorumlar(2)
800,00 TL
 • Ürün Özellikleri

  KARLI KOVAN KAÇKAR BALI

  Karlı dağların Altın balı

  KAÇKARLAR  Ülkemizin Doğu Kardeniz bölgesinde bulunmaktadır.

  Kaçkar dağları RİZE ilinden başlayıp ARTVİN ilinde son bulur. Yörenin yüksek kesimlerde farklı yüksekliklerde sıralanmış beş adet dağ olduğundan bu dağlara beş kardeş dağları adını vermişlerdir.

   Kaçkar sıra dağları  (3500-3937 mt.) yükseklikte çeşitli rakımlardadır. KAÇKAR DAĞLARI ve etekleri dünyada yetişen çiçek çeşidinin üçte ikisini bünyesinde bulundurur ve bu çiçeklerin içinde bazı çiçekler vardır ki dünyada eşi benzeri bulunmayan endemik toksanlara sahiptirler.

  Rize Kaçkar Dağları olarak bilinen ve tanınan bu dağların en yüksek tepesi ise Kaçkar Kavrun (3932 m.) dağıdır.

  Bilimsel araştırmalar, KAÇKAR DAĞLARI ve eteklerinde yetişen çiçek çeşitinin 10.000 (bin) adet olduğunu, bölgenin havasını ve doğasını kirletecek fabrikaların bulunmaması sebebi ile çiçek çeşidinin ayni doğallıkta kaldığını söylemektedir.

  Dedelerimizden duyduğumuz anlatımlara göre Kaçkar dağları eteklerinde yaylacılık yapan bir köy sakini 300-350 sene önce Kaçkar dağlarında sürülerini otlatırken, yüksek kayaların arasında bir vızıltı sesi duyar, sesin yanına yaklaştığında arıları görür ve günlerden birgün arıların yanına bal almaya gitmek ister ve balın bir kısmını petek halinde yuvasından alır, aldığı bu balı bütün bir yıl boyunca ailesiyle birlikte bereberce tüketirler. O yıl aile fertlerinin hiç biri tükettikleri baldan olsa gerek hastalanmazlar.

   İleri ki yıllarda o yörenin insanları ihlamur ağacı kütüğünün içini oyarak şimdilerde karakovan dediğimiz kütükler içerisine arılarını koyarak kovanlarını yüksek kesimlerdeki kayalıklara ve ağaçlara koymuşlardır. Ve o günden bu güne yöre insanı bu kovanlardan çok değerli şifa kaynağı olan Kaçkar balını üretip tüketmişlerdir, ve bu üretip tüketme geleneği günümüzde de devam etmektedir.

  Yöreye  araştırmaya gelen insanları yörede yaptıkları araştırmalar neticesinde bölgede yaşayan insanların sağlık durumlarının son derece iyi olduğunu kalp, tansıyon gibi hastalıkların yok derece az olduğunu görmüşlerdir. İnsanların  bu şekilde sıhhatlı olmasının bir sebebinide yörede çokca tüketilen bal olduğunun kanısına varmışlardır. İşte bu değerli balın adı yöre insanının ifadesiyle dertlere deva insanlara şifa meşhur KAÇKAR balıdır.

  Yöre insanımız Kaçkar balının şifalı  özelliğini bildiği için aşağıdaki  hastalıklarda  ilaç niyetine kullanırlardı

  Kuru öksürük olduğunda  bal ile şerbet yapılırdı

  Kabızlık olduığunda bal ile sicak şerbet yapılırdı

  • İshal olunduğunda bal ile soğuk şerbet yapılırdı.
  • Bal ile limonu karıştırarak nezle gribin tedavisinde kullanılırdı.
  • Eskiden bal çok olduğundan büyük kazanların içindeki balın içerisine bozulması kolay olan bazı gıdaları saklarlardı.
  • Mide ağrılarına bal şerbeti yapılır, yada sabahleyin aç karnına bir kaşık bal yenilirdi.
  • Bazı ağrıların giderilmesnde şerbet yapılarak yada olduğu gibi sabahleyin ve gece yatarken aç olacak şekilde tüketilirse ağrıların giderilmesinde kullanılırdı.
  • Çocuklara iştah açıcı olarak kullanılırdı.
  • Balgam söktürmede ve öksürük gidermede kullanılırdı.
  • Yüksek kesimlerde yaban hayatı olduğundan yaban hayvanı ısırıklarına, köpek ısırıklarına bal sürülürdü.
  • Bazı yaraları tedavi etmek için yaraların üzerine bal sürülürdü.
  • Cildtte oluşan kırışık, deformelerin giderilmesi için  bal sürülürdü
  • Dökülen saçlara bal banyosu yaptırılırdı.
  • Karaciğer hastalıklarının giderilmesinde  sabahleyin ve gece yatarken şerbet yapılarak tüketilrdi.
  • Yataklarını ıslatan çocuklara bal şerbeti yapılırdi.
  • Eşlerde oluşan cinsel sorunlar için genelde bal tüketilirdi.

  Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda tamamen doğal balların insanların bünyesini koruyucu özelliğe sahip olduğunu birçok hastalıklara karşı koruduğunu ve tedavi etme özelliğe sahip olduğunu söylemektedirler.

  KAÇKAR DAĞLARININ  eteklerinde üretmiş olduğumuz KAÇKARbalını günümüzde insanlar hem beslenmek ve hemde tedavi amaçlı olarak bir çok hastalıklardan korunmak için kullanmaktadırlar. ARININ BİR DAMLA BAL YAPABİLMESİ İÇİN ORTALAMA 60 BİN ÇİÇEĞE KONMASI GEREKİYOR GERÇEK BALIN MUCİZESİDE BU OLSA GEREK KARLI KOVAN KAÇKAR BALI

   SAYGILARIMIZLA 

  Etiketler : kaçkarlar , kaçkar dağlari , kaçkar dağ , kaçkar yaylasi , kaçkar bali , kaçkar bal , kackar bal , kackar balı

 • Teslimat & İade Koşulları
 • Ödeme Seçenekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.