x

ORGANİK KAÇKAR BALI

Organik Bal :
Ülkemizde son dönemde özellikle organik ürünler oldukça revaçta. Tüketilen besinlerin içerisinde ki sağlığa zararlı maddeler, organik ürün piyasasını oldukça hareketlendirdi.

Bu ürünlerden bir tanesi de Organik Bal.Peki organik bal nedir ?

Bu soruyu cevaplandırabilmek için organik olmayan bal ile arasında ki farkları görmek lazım.

Organik balda üretiminde ilk kıstas, üretim yapılacak yerde kesinlikle zirai ilacın kullanılmamış olmasıdır. Organik olmayan bal üretiminde (konveksiyonel üretim) daha çok bal elde etmek için, sebze ve meyve bahçelerinin yanlarına üretim yapılır. Bu bahçelerde yapılan ilaçlamalarda ari bu ilacı bala karıştırır.Organik bal üretiminde, üretim yapılan bölgede suni gübre kesinlikle kullanılmaz.Konveksiyonel bal üretiminde ise yukarıda bahsettiğimiz gibi daha çok bal için sebze ve meyve bahçe yakınlarına götürülen ari suni gübreyi burada ki bitkiden bala karıştıracaktır.Organik bal da, ari doğada bulduğu saf ve temiz nektarı peteğe taşırken, organik olmayan balda ise daha çok ari mısır şurubu veya früktoz şurubu ile suni olarak beslenmektedir. Haliyle ortaya çıkan ürün bal olmaktan çok uzaktır.


Organik bal 'da üretilecek yerde ekim dikim olmamalı bölge tamamen yabanil olmalıdır. Ayrıca üretimde kullanılacak malzemede oldukça önemlidir. Kullanılan tüm metal malzemeler, çelik veya galvanizli, plastik malzemeler ise tıbbi plastik kalitesinde olma zorunluluğu vardır. Organik bal üretimi, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile birlikte, 

Tarım Bakanlığından lisanslı, bağımsız kurumlarca denetlemeye açıktır. Ayni zamanda bu kurumlar aracılığı ile sertifikalandırılmaktadır. Oysa Konveksiyonel bal üretimi denetim dişidir.

Organik balın faydaları

Etiket : Organik bal organikbal , ekolojik bal , eko tarim , organik kaçkar balı , organik kaçkar bal , rize organik bal , rize organik balı , organik bali , artvin organik bal , kaliteli bal , saf bal , organik kaçkar bal , kaçkar organik bal , rizeorganikbal , organik ürünler , organik bal nedir , organik bal faydalari , organik balın faydalari , organik bal sağlık , organik bal bebekler ,

 

Bu kategoride toplam 1 ürün bulundu.
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.