x
Karakovan Bali

karakovanKAÇKAR KARA KOVAN BALİ :

Karakovan bali Doğada hiçbir yapay mum ve ürün kullanilmadan arilarin doğadaki çiçek özlerinden getirdiği bali Oyulmuş ağaç kütüğünün içinde örmesiyle elde edilen bala kara kovan bali denir.

Karadeniz yöresinde Kaçkar kara kovan bali genelde İhlamur, kestane Akasya, komar çiçeği (Orman gülü ) likaba , böğürtlen , doğal kır çiçekleri ve yayla çiçeklerinden de elde edilmektedir.,

Normal fenni kovanlar aracılığı ile de yapılan ve çerçeveye kasnak şeklinde yapılarak da ve buna bal mumutakılmadan yapılan bal da karakovan balı olarak adlandırabiliriz. Aroması ve yoğunluğu nedeniyle son derece kaliteli bir baldır. Ülkemizin yüksek bölgelerinde olması hem çiçek çeşidi bakımında zenginliğini gösterir hem de kaçkar karakovan bali nın yüksek yerde olması doğallığı nedeni ile kalitesini artırmaktadır.

Kara kovan bali üretimi ülkemizde neredeyse yok olma düzeyine gelmektedir. Karakovan Bali zor ve zahmetli olduğu için herkes bu işin içine girmek istememektedir. Koloni başına üretim az olduğundan ve ticari olarak karlı bir iş olmadığından bütün arıcılar bu iş ile meşgul olmamaktadırlar.

karakovan balı

Karakovan balı olarak adlandırılan bu bal %100 doğaldır. 

Bu tütsü tamamen doğal olup talaş, yada mısır koçanının yakılmasıyla oluşur. Kovana verilen bu tütsü arılara ve bala herhangi bir zarar vermez. Sadece rahat bal almak için arının dışarıya çıkmasını sağlar. Karakovan imal edilirken , iç kısmının tam ortasına kovanı ikiye ayıran bir tahta çıta yerleştirilir.Bal sağımı yapılırken arka kapak açılıp sadece ortadaki çıtaya gelene kadar bal alınır. Çıtaya geldikten sonra kalan ballar bütün bir kış boyu arıların yemesi için bırakılmaktadır.

organik karakovan balı


Hakiki bala da üretim aşamasında herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan üretildiği ve altı ay kapalı kalıp toplu iğne başı kadar bir aydınlık görmediği için kapalı kovan balı yani KARAKOVAN BALI denir.

Karadeniz yaylalarının nektarı oldukça yüksek 1200 e yakın çiçeğinden karakovan balını toplayan, özel yetiştirilmiş Kafkas Arılarıdır.

Kafkas arıları; hortumları uzun olduğundan çiçekteki tüm balı ve tüm nektarı alır. Karakovan
Balı?nın ortasında balmumu yoktur. Tamamıyle natureldir. Peteği olduğu gibi yenir. İnsan eli değmeden arı kendi isteğine göre hazırlamıştır.

Doğa harikası hakiki Karakovan balıdır. Ticari Glikoz oranı % 0dır.

Etiket: karakovan balı , kara kovan balı , karakovan bali , karakovan bal , karakovanbal , karakovanbali , kara kovan balı nedir ,  karakovan balı faydaları , karakovan nedir , kara kovan nasıl yapılır , kara kovan bali peteklimi , karakovan balının faydaları , karakovan balı ilaçlık , karakovan , organik kara kovan , organik bal kara kovan , kaçkar karakovan balı , karakovana kaçkar bal , rize kara kovan balı , rize karakovan , karakovan balı yapılışı , kara kovan balı fiyatı , kara kovan bali ne kadar , kara kovan bali satişi , kara kovan balı fayda ve zararları , anzer kara kovan balı , artvin kara kovan bali , karagöl karakovan balı , ayder kara kovan balı , karakovan balının faydaları , karakovan , kara kovan bal fiyati , karakovan imalati ,

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.