x
Deli Bal

DELİ BAL ( Komar Balı )

Komar balı, orman gülü olarak bilinen Doğu Karedeniz bölgesinde yetişen Komar çiçeklerinden arıların ürettiği bir bal türüdür. Sahil kesimlerinde mor, yüksek kesimlerde beyaz çiçek açan türlerinin yanı sıra zifin adı verilen sarı çiçek açan bir tür daha vardır.  Rhododenron (Ponticum) komar çiçeği, ak orman gülü çiçeği kuvvetli kokulu olup bölge halkımız tarafından yenilmektedir ve zehirsizdir. 1000-2500 metre yükseklik arasında yetişir.

Rhododenron (Luteum) sarı orman gülü, zifin, sarı ağu kayalık taşlı kurak yamaçlarda yetişir ve zehirlidir.  500-2000 metre arasında yetişir.

Komar balı mikroskobik muayenede Rhododenron poleninin saptanmasıyla diger ballardan ayırt edilir.

Komar çiçekleri türlerinden Coucosicum türü sadece Rize yöresinde yetişmektedir. Komar çiçekleri beş taç yapraklı mor, beyaz, sarı çiçekli ağaççıklardır. Yöremizde bu üç çeşit komar çiçeğinin olması sebebiyle mayıs ayının ortasından itibaren kısım kısım bal arılar tarafından toplanmaya başlar. Haziran ortası ve sonuna doğru tamamen komar çiçek salgısı bala dönüştüğünden arılar kovanlarında komar çiçeklerinden aldıkları üç çeşit salgıyı birbirine karıştırırlar ve tamamen şif kaynağı olan komar çiçek balı meydana gelmiş olur.

Komar çiçeklerinde bulunan toksit maddeler bala karıştığından bazen tansiyon düşüklüğü ve bal tutması gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden Komar balına yöremizde tutan bal, deli bal gibi adlarda verilmiştir. Rize bölgesinde yetişen komar çiçeklerinden bir türüne değinmek istiyorum. Sarı komar çiçeğin de (Zifin) bulunan Grayonotoksin maddesi nedeniyle arılar tarafından alınan bu madde petek gözlerine konularak zehir bala karışmış olur fazla yenildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Komar balını yedikten sonra 5-10 ile Bir saat içerisinde belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Nabızda düşme, mide bulantısı, baş dönmesi, deride kızarıklık gibi belirtileri görülür. Zehrin insan vücudundan atılması için tuzlu ayran ve tuzlu su içirilip insanın kusturulması gerekmektedir. Eğer aynı şikayetler devam ediyorsa en kısa sürede tıbbi müdahale gerekir. Burada önemli olan Komar balının diğer ballar gibi çok tüketilmemesidir. Bu tür olaylar genellikle Komar balı tazeyken meydana gelmektedir. Komar balının uzun süre beklettiğimizde içerisindeki toksin maddesinin kaybolduğu görülmektedir. (Yaklaşık bir yıl)

Not: Bu uygulama tıbbi (Bilimsel) değildir. Kendi uygulamalarımızla gözlemlediğimiz bir sonuçtur.

KOMAR BALININ FAYDALARI

Unutmamak gerekir ki Komar balının zehirlenmelere yol açmaması için dikkatli kullanmak gerekmektedir.

Yöremizde üretilen bu  bal çeşidimiz diğer bal türlerine göre daha pahalıdır. Bunun sebebi Komar balı hakkında üniversitelerde uzmanlar tarafından araştırma yapılmasıdır. 

Not: Komar balının çocuklara kesinlikle verilmemesi tavsiye edilir.

Rize Komar çiçek balını bilinçli olarak tüketilmesi çok önemlidir.

KOMAR BALININ BAZI FAYDALARI

KOMAR BALI KULLANIM ŞEKLİ

Büyüklerde - 1 veya 2 tatlı kaşığı 

Yetişkinlerde - 1 veya 2 çay kaşığı

Çocuklarda - kesinlikle verilmemesi tavsiye edilir

Etiket : deli bal , deli balı , deli bali , kumar balı , deli bal , komar balı , orman gülü balı  , komar balı , komar bali , kestane balı , kestane bal , deli bal nedir , deli bal faydaları , deli bal zararlari  deli bal nelere iyi gelir 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.